Повернення всіх викрадених дітей та всіх полонених, контроль України над ЗАЕС. Reuters оприлюднив проєкт комюніке Саміту миру
Джерело: Детектор медіа
Також в документі підкреслено, що учасники Саміту визнають територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах. Спільне комюніке учасників Саміту миру в Швейцарії передбачає повернення в Україну всіх викрадених дітей, військовополнених та циівльних, а також повернення контролю Україні на Запорізською атомною електростанцією. Текст майбутнього комюніке оприлюднила агенція Reuters. «У нас був плідний, всебічний і конструктивний обмін різними думками щодо шляхів досягнення рамок для всеосяжного, справедливого і міцного миру, заснованого на міжнародному праві, включаючи Статут Організації Об’єднаних Націй. Зокрема, ми підтверджуємо нашу відданість утриманню від загрози або застосування сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності будь-якої держави, принципів суверенітету, незалежності та територіальної цілісності всіх держав, включаючи Україну, в межах їх міжнародно визнаних кордонів, включаючи територіальні води, і вирішення спорів мирними засобами як принципи міжнародного права», — йдеться в проєкті документу. Головні пункти комюніке: 1) Будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним, захищеним, захищеним та екологічно безпечним. Українські атомні електростанції та установки, включаючи Запорізьку атомну електростанцію, повинні працювати безпечно та безпечно під повним суверенним контролем України і відповідно до принципів МАГАТЕ та під його наглядом. «Будь-яка загроза або застосування ядерної зброї в умовах війни, яка триває проти України, неприпустимі», — йдеться в тексті комюніке. 2) Глобальна продовольча безпека залежить від безперебійного виробництва та постачання харчових продуктів. У зв’язку з цим вільне, повне та безпечне торгове судноплавство, а також доступ до морських портів Чорного та Азовського морів є критично важливими. Напади на торговців кораблі в портах і на всьому маршруті, а також проти цивільних портів і цивільної портової інфраструктури є неприйнятними. «Продовольчу безпеку жодним чином не можна використовувати як зброю. Українська сільськогосподарська продукція має безпечно та вільно постачатися зацікавленим третім країнам», — цитує агенція текст майбутнього комюніке. 3) Всі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти, а також усі інші українські цивільні особи, які були незаконно утримувані, мають бути повернуті в Україну. Також в документі зазначено подальше залучення Росії: «Ми вважаємо, що досягнення миру вимагає залучення та діалогу між усіма сторонами. Тому ми вирішили здійснити конкретні кроки в майбутньому у вищезазначених сферах із подальшим залученням представників усіх сторін». Робота над текстом підсумкової декларації Саміту миру, завершена, всі принципові позиції України враховані, заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, відповідаючи на запитання журналістів на полях Саміту миру.
«Станом на зараз робота над текстом завершена, наприкінці саміту президенти оголосять про схвалення резолюції, вона буде декларацією, вона буде відкрита до приєднання іншими країнами і після завершення саміту», — цитує міністра Суспільне.
Нагадаємо, що перший Глобальний саміт миру за ініціативою України проходить 15—16 червня у швейцарському Бюрґенштоці. У ньому беруть участь 92 країни на рівні глав держав чи урядів, міністрів зовнішніх справ чи посланців, а також вісім організацій, зокрема ООН, ОБСЄ, Рада Європи тощо.