Болгарського журналіста Христо Грозєва у Відні охороняють спецзагони через загрозу вбивства шпигунами Кремля, — WSJ
Джерело: Детектор медіа
За інформацією видання, під час відвідин своїх родичів у Відні журналіст-розслідувач отримує ступінь державного захисту, "який може змагатися із захистом канцлера Австрії".
Віденський будинок болгарського журналіста Христо Грозєва, який є одним з авторів розслідування про отруєння російського опозиціонера Олексія Навального, охороняють австрійські спецназівці з автоматами. Про це йдеться у матеріалі The Wall Street Journal “Відень стає центром російського шпигунства”.
“Усередині величної будівлі в стилі модерн у центрі Відня офіцери спецназу, озброєні автоматами, охороняють будинок Христо Грозєва, журналіста-розслідувача,чий документальний фільм, який викрив спробу Кремля вбити лідера опозиції Олексія Навального, отримав премію «Оскар»”, – повідомляє WSJ.
За інформацією видання, два роки тому Грозєв отримав від австрійської розвідки та правоохоронних органів США попередження про те, що його планують вбити шпигуни Кремля.
Проживши з родиною 20 років в Австрії, журналіст був змушений перебратись до США. З 2023 року він живе там, однак іноді приїздить до Відня, щоби відвідати родичів, які там залишились.
“Щоби відвідати свою сім’ю, яка залишилася у Відні, він отримує ступінь державного захисту, який може змагатися із захистом канцлера Австрії, кажуть чиновники”, – йдеться у матеріалі WSJ.
У публікації розповідається, що Відень став “новим шпигунським центром Росії в Європі”. За даними розвідки, з початку повномасштабної війни Росії проти України в Австрії з’явились десятки російських шпигунів: “за останні два роки кількість держслужбовців з РФ зросла з 300-400 до понад 500. Розвідники підозрюють, що половина з низ — шпигуни”.
WSJ пише про те, що Відень “зараз є базою для російських таємних операцій, включаючи фінансування та матеріально-технічну підтримку вбивств, диверсій і вербування по всій Європі, а також промислове шпигунство та операції впливу, за даними понад десятка австрійських, європейських і американських розвідників і урядовців”.
Росіян у Відні підозрюють, зок4рема, у допомозі з відстеженням постачань зброї в Україну та у вбивстві російського льотчика-перебіжчика Максима Кузьмінова. Неназваний представник розвідки розповів виданню, що Росія відправляє великі обсяги готівки машинами у сусідні країни – такі, як Литва. Звідти гроші переправляють до Європи, часто — дипломатичною поштою, яку не мають права перевіряти поліціцейські.
Росія відновлює шпигунську мережу, вербуючи цивільних, злочинців, хакерів і приватних детективів, повідомляє WSJ. Офіцер європейської розвідки порівняв розвідку РФ з восьминогом, “голова якого — у Центральній Європі”.
Нагадаємо, наприкінці березня в Австрії затримали австрійського контррозвідника Еґісто Отта, який, імовірно, працював на Росію та надав віденську адресу журналіста-розслідувача Bellingcat Христо Грозєва.
У лютому 2023 року журналіст-розслідувач, керівник проєкту Bellingcat Христо Грозєв був змушений переїхати з Австрії, де прожив майже 20 років, через імовірну загрозу з боку російських спецслужб. Джерела в розвідці попередили його, що повертатися до Австрії небезпечно.
26 грудня 2022-го МЗС Росії оголосило Христо Грозєва у федеральний розшук . Як зазначено у базі розшуку, його підозрюють «за статтею Кримінального кодексу», проте за якою саме, не зазначено. У квітні 2023-го в Росії заочно заарештували Христо Грозєва на два місяці.
Раніше Bellingcat публікував матеріали на резонансні теми, що стосуються Росії: про причетність російської влади до збиття «боїнга» рейсу MH17, про отруєння ексофіцера ГРУ Сергія Скрипаля, про організацію вибухів на складах зі зброєю в Чехії у 2014 році, про отруєння російського історика Володимира Кара-Мурзи та письменника Дмитра Бикова, про отруєння російського опозиційного політика Олексія Навального тощо.