Комісія УІНП повторно визнала прославлення Булгакова пропагандою російської імперської політики

Джерело: Детектор медіа
Висновок комісії охоплює лише об’єкти, присвячені письменнику, у публічному просторі й не поширюються на дослідження його життя і творчості, зберігання його творів, експонування у музеях.

Експертна комісія Українського інституту національної пам’яті (УІНП) оприлюднила уточнені висновки про приналежність об’єктів на честь російського письменника Михайла Булгакова до символіки російської імперської політики.

Зокрема, у висновку йдеться, що творча спадщина Булгакова «містить виразні ознаки українофобії», вороже ставлення до Української держави, цілеспрямоване приниження і заперечення факту існування української мови, а отже й української культури як такої.

В уточненому висновку комісія знову визначила, що об’єкти, присвячені Булгакову, містять символіку російської імперської політики, а подальше використання його імені в назвах географічних об’єктів, юридичних осіб та об’єктів права власності, як і  перебування в публічному просторі пам’ятників чи пам’ятних знаків на його честь є пропагандою російської імперської політики.

У висновку наголошується, що обмеження охоплюють лише об’єкти, розміщені у публічному просторі, і не поширюються на дослідження життя, діяльності, творчої спадщини письменника, зберігання, купівлю/продаж, читання видань його творів, експонування пов’язаних із письменником предметів і документів у музейних установах.

Нагадаємо, 3 квітня Український інститут національної пам’яті (УІНП) опублікував експертний висновок, у якому вказано, що пам’ятники, назви юридичних осіб, географічні та інші об’єкти, пов’язані з Михайлом Булгаковим, слід розцінювати як такі, що містять символіку імперської політики Росії, а подальше перебування в публічному просторі встановлених на честь письменника пам’ятників — як пропаганду такої політики.

У коментарі до висновку експерти УІНП зазначають, що російський та радянський письменник Михайло Булгаков був «затятим українофобом» та «імперцем за світоглядом».

Київський Літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова назвав висновок УІНП щодо письменника ненауковим та маніпулятивним. У Музеї вважають, що висновок змішує аргументацію та оцінні судження, містить фактологічні помилки, а його автори не мають відповідної компетенції.

Після цього Український інститут національної памʼяті закликав експертну комісію ще раз проаналізувати обʼєкти, повʼязані з Булгаковим, на належність до символів російської імперської політики. В УІНП наголосили, що визнання чи невизнання об’єктів, повʼязаних із письменником, символікою російської імперської політики не є «забороною Булгакова». Громадськість закликали розділяти питання уславлення в публічному просторі та доступу до результатів творчої діяльності.

меморіальна дошка на честь Булгакова на фасаді Інституту філології КНУ, демонтована влітку 2022 року / фейсбук-сторінка Тетяни Швидченко