ООН про вибухи пейджерів у Лівані: використання засобів комунікації як зброї порушує міжнародне право

Джерело: Детектор медіа
Радбез ООН провів екстрене засідання через вибухи пейджерів та радіостанцій у Лівані.

Використання звичайних засобів комунікації як зброї є новою формою війни. Націлювання на жителів Лівану через пейджери, радіостанції та інші електронні пристрої без їхнього відома є порушенням міжнародного права в галузі прав людини.

Про це заявив глава ООН з прав людини Фолькер Тюрк під час екстреного засідання Ради Безпеки ООН у п’ятницю, пише АР.

Тюрк закликав провести незалежне та прозоре розслідування двох вибухів у Лівані, які сталися у вівторок і середу, в результаті яких загинуло 37 осіб і понад 3 400 отримали поранення.

«Ті, хто віддав наказ і виконав ці атаки, повинні бути притягнуті до відповідальності», — сказав він.

Ліван звинуватив Ізраїль у цих нападах, які, ймовірно, були спрямовані на бойовиків «Хезболли», однак також призвели до численних жертв серед цивільного населення, включно з дітьми. Ізраїльський посол в ООН Денні Данон не коментував конкретні атаки, але зазначив, що Ізраїль зробить усе можливе, щоб мінімізувати жертви серед цивільних.

Перед засіданням Ради Безпеки посла Ізраїлю в ООН Денні Данона запитали про припущення, що за двома вибухами стоїть Ізраїль.

«Ми не коментуємо конкретні атаки, про які ви згадали, але можу сказати, що зробимо все можливе, щоб націлитися на тих терористів, мінімізуючи жертви серед цивільного населення», — відповів він.

Міністр закордонних справ Лівану Абдалла Бухабіб звинуватив Ізраїль у тероризуванні населення Лівану через вибухи пристроїв у будинках, на ринках та в магазинах.

Фолькер Тюрк підкреслив, що такі атаки порушують як міжнародне право в галузі прав людини, так і принципи міжнародного гуманітарного права, зокрема розмежування між цивільними та комбатантами, пропорційність і запобіжні заходи.

«Давайте будемо ясними — цей метод ведення війни може бути новим і незнайомим», — сказав Тюрк, «але міжнародне гуманітарне та право людини діє незалежно від обставин і має  дотримуватися».

Посол Ірану при ООН Амір Саїд Іравані заявив, що Ізраїль несе повну відповідальність за ці злочини, а міжнародна спільнота не повинна ігнорувати роль західних країн у підтримці агресії Ізраїлю.

Нагадаємо, 18 вересня у Лівані сталася друга серія вибухів пристроїв зв’язку у членів парамілітарної організації «Хезболла». За даними Reuters, вибухнули портативні радіоприймачі, які «Хезболла» закупила п’ять місяців тому, приблизно в той же час, що й пейджери, які вибухнули напередодні. Відомо про 14 загиблих та 450 поранених. 

За день до цього, 17 вересня, сотні членів ліванського угруповання «Хезболла», підтримуваного Іраном, постраждали від вибуху пейджерів і телефонів, які вони використовували для звʼязку. Пристрої детонували в кишенях людей, залишаючи їх без рук та інших частин тіла. Загинули щонайменше 12 людей, серед них і члени «Хезболли». Відомо про понад 2700 поранених. 

Ліванські медіа звинуватили Ізраїль у зламі телефонів членів угруповання «Хезболла». 

Reuters із посиланням на власні джерела повідомило, що ізраїльська спецслужба «Моссад» заклала невелику кількість вибухівки в 5000 тайванських пейджерів, які замовило ліванське угруповання «Хезболла» за кілька місяців до вибухів.

За даними співрозмовників агентства, 3000 пейджерів вибухнули, коли на них надіслали спеціальне закодоване повідомлення, яке активувало вибухівку. В пейджерах заховали близько трьох грамів вибухівки, яка місяцями «залишилася непоміченою» «Хезболлою».

Голова дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель засудив серію вибухів пейджерів у Лівані 17 вересня, через які постраждали тисячі людей. Він назвав ситуацію «надзвичайно тривожною» та закликав усі зацікавлені сторони «запобігти повномасштабній війні».